Hiiumaa

Hiiumaa ja “Mamma lood”

14. juuli – 15. juuli 2018
Transport: buss, laev
Hind: 145 €
Reis on välja müüdud !

Väljasõit Võrust, Tõrvast ja Pärnust!

1. päev, 14. juuli

Väljasõit Võrust, Tõrvast ja Pärnust, kellaajad täpsustamisel.
Kell 10.00 väljub Rohukülast praam Hiiumaale. 

Mandri poolt Rohukülast Hiiumaale lähenedes torkab esmalt pakpoordis silma Rukkirahu, millel oma majakaski peal, kuid see pole veel Hiiumaale kuuluv saareke. Edasi on tükk tühja merd, tüürpoordis kauguses paistmas Vormsi, sellest lääne pool hirmuäratava ristlejasiluetiga Harilaid. Seda laidu on ajalooliselt kord hiidlaste kord vormsilaste omaks peetud ning praegu kuulubki laid Vormsi valla alla. Kõrged mastid Harilaiul pärinevad ajast, mil saarel paiknes üks Nõukogude impeeriumi mereväe eelposte. Enne punaväelaste tulekut 1939/40. aastal oli Harilaiul talu ning veel varem kõrtski, kus peamiselt hobuhiidlased oma talvistel kaubaretkedel üle jää Vormsile ja mandrile peavarju leidsid. Edasi Hiiu saare poole on juba kindlalt pätakavallameeste valdused… / Andres Miller

Keskpäevaks saabume saarele, kus teiste hulgas elavad odratolgused, vandiraiujad, tõrvakõplased, pätakavallamehed, hobuhiidlased…
“Hiiu Vill” on pere-ettevõte, mis töötleb lambavilla ja valmistab mitmesuguseid kootud ja vilditud tooteid.
Arteesiakaevude linn Kärdla ja lood kalevivabriku aegadest.
Külastame Hiiumaa muuseumi Pikka Maja. Muuseumi püsiekspositsioon tutvustab Kärdla kalevivabriku hiilgeaega. Teise korruse galeriis on avatud Paul Kammi 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus “Kes sa oled, Paul?”, mis heidab pilgu kunstniku elule ja tegevusele.
Teeme väljasõidu Tahkuna poolsaarele. Mihkli talumuuseumi külastus. Tahkuna majakas ja mälestusmärk “Estonial” hukkunud lastele.
Majutus Kärdlas Padu hotellis (2-kohalised toad või 2-3 kohalised apartemendid).
Kell 17.00 õhtusöök hotellis (hinna sees)

Kell 19:00 etendus “Mamma lood” Suuremõisas.

Mamma lustakad Hiiumaa lood ärkavad ellu. Peaaegu meie kõigi elus on olnud oma Mamma. Kindel naine, kes kasvatanud üles karja lapsi, tulnud rinnaga läbi tulest, veest ja nõukogude võimust ning hoolimata joodikust mehest ja kõigist teistest elu tagasilöökidest säilitanud kärkimise kõrval loomuomase ja sügava hoolitsuse kõigi ümbritsevate olevuste suhtes.
Mamma teab, kuidas on õige, kuidas hoida kord majas ja kogu suguvõsa joone peal. Mamma on karm, aga alati õiglane. Ta võib sind maa põhja kiruda, aga võõraste ees kaitseb surmatunnini.

Mamma maailm ei ole väga suur – naabrid, lähim pood, loomalaut, kohalik ajaleht ja see, mis tuleb vanast raadiost. Aga sellest hoolimata teab Mamma kõiki maailma asju. Ja vähe sellest – tal on kõige kohta oma arvamus ja õpetussõna. Mammal on lõputult lugusid, mida ta oma pika elu jooksul on korjanud. Ta pole neid kunagi üles kirjutanud ja esitab neid küll teeseldud ükskõiksusega, kuid alati veenvalt ja oma esinemist nautides. Selgeks märgiks sellest on põlle silumine, laualt olematu prügi pühkimine või lihtsalt põlvede triikimine. See tähendab, et Mamma süveneb teemasse. Ja kui Mamma juba süveneb, võib kindel olla, et lisaks elutarkusele ja tõetruudusele on tema lood ka alati pööraselt naljakad.

Kahjuks kaob enamik Mamma lugusid koos temaga. Aga mõned siiski jäävad. Et seda hindamatut pärandit taaselustada, toob näitleja Margus Tabor oma Mamma lood sel suvel rahva ette. Ja mitte lihtsalt lood, vaid kogu hiiu elufilosoofia. Ning seda kõike ehtsas hiiu keeles, millest lisaks Margusele aitab aru saada Järvi Kokla.

2. päev, 15. juuli

Hommikusöök hotellis.
Kärdla. Kärdla meteoriidikraatri lugu ja Helmerseni kivikülv.
Pühalepa. Jalutuskäik Põhilise leppe kivide juurde.
Ekskursioon Pühalepa kirikus ja uue näo saanud Suuremõisa lossis. Barokk-stiilis Suuremõisa härrastemaja ehitas aastatel 1755 – 1760 krahvinna Ebba-Margaretha von Stenbock. 1796. aastal sai Suuremõisa uueks omanikuks Otto Reinhold Ludvig von Ungern-Sternberg. Ekskursiooni juhendab ja lugusid räägib Sirje Heinma.
Lõunasöök (hinna sees) Suuremõisas, kohvikus Padakonn.
Kell 16.00 väljub praam Heltermaa – Rohuküla. Kodutee suunal Pärnu – Tõrva – Võru.

Hind reisijale: 145 €
Hinna sees: 

 • bussikasutus, bussi ülevedu Rohuküla-Heltermaa-Rohuküla liinil
 • majutus Kärdlas Padu hotellis (2-kohalised toad või max 3 inimest mahutavad apartemendid) koos hommikusöögiga
 • õhtusöök hotellis
 • lõunasöök Suuremõisa lossi kohvikus Padakonn
 • teatripilet
 • reisija praamipilet Rohuküla-Heltermaa-Rohuküla liinil
 • Suuremõisa lossi, Mihkli talumuuseumi ja Hiiumaa muuseumi pääse
 • giid-reisijuhi teenused

Lugemist raamatusõpradele: 

 • “Hiiu luule raamat”, koostanud Tiiu Heldema
 • “Hiiu keele raamand”, koostanud Järvi Kokla
  Järvi Kokla aitab hiidlaste keelega lähemalt tuttavaks saada nii raamatus kui ka etendusel. Suurt osa raamatu tekstidest saab kuulata raamatuga kaasasoleval CD-l. Enamuse lugudest on plaadile lugenud hiidlast näitleja Margus Tabor.
 • Õie Laksberg “Äkine ja pigilest. Hiidlaste keedused ja muud söömavärgid”

Tähtis reisiinfo

 • Etendus toimub vabas õhus. Enne etendust on avatud kohvik.
 • Isiklike ostude tarvis võiks olla kaasas ka pisut sularaha, alati pole kaardimaksed võimalikud.