Gullfoss-Kuldne-kosk-ja-selle-võimas-kanjonorg

Island – jää ja tule maa

8 päeva
17. sept. – 24. sept. 2018
Transport: lennuk, kohalik buss
Hind: 1590 €
Reis on välja müüdud !

Islandil on maakoor hästi õhuke ning Euraasia ja Ameerika mandrilaamad liiguvad teineteisest lahku just selles piirkonnas. Saarel on aegade jooksul toimunud palju vulkaanipurskeid ning seetõttu katavad maapinda vulkaanilised kivimid. Island on ainulaadne ja mitmepalgeline, võimsad jõed ja kosed, vulkaanid ja kraatrid, maalõhed; kuuma vee, väävli- ja mudaaugud. Ja muidugi geisrid ja laguunid, liustikud ning laavaväljad …

1. päev, 17. september

Kogunemine Tallinna lennujaamas väljuvate lendude saali infoleti juures kell 4.45.
Kell 6.30 – 7.05 lend SK1791 (SAS) Tallinn-Kopenhagen ja kell 8.30 – 9.45 (kohalikud ajad) Kopenhagen-Reykjavik (lend SK595).
Lubatud pagasimäär: äraantav pagas 1 kott (kaaluga max 23 kg), käsipagas max 8 kg.

Saabumine Islandile, esimesed ohhoo-elamused.
Väike retk Thingvelliri rahvuspargis, Euraasia ja Ameerika mandrilaamade üksteisest eraldumise piirkonnas. Thingvellir on Islandi üks majesteetlikumaid paiku ja kantud ka UNESCO maailma- ja kultuuripärandi nimestikku. Siinsetel väljadel sai aastal 930 kokku maailma esimene parlament – Althing.
Haukadaluris asuvad kuulsad kuumaveeallikad – Geysir ja Strokkur. Esimene neist andis nime kõigile maailma geisritele. Teine paistab silma oma aktiivsusega ja paiskab veesamba iga 5 – 10 min. järel 20-30 m kõrgusele. Kahe suure geisri ümbruses on palju väiksemaid pidevalt mulksuvaid allikaid.
Gullfoss (Kuldne kosk) – muljetavaldav kosk, mille vesi langeb 32 m kõrguselt ja laiade astmetena hiiglaslikku kanjonisse. Külastame Islandi peapiiskopi vana residentsi Skálholti. Suundume lõuna poole. Majutus Skógafossi hotellis (2-kohalised toad) võimsa ja maalilise Skógafossi kose juures. 2 ööd samas hotellis.

2. päev, 18. september

Hommikusöök. Päev Vestmannaeyjari saarestikus ehk elu vulkaani peal. NB! Väljasõidu võimalikkus sõltub ilmastikuoludest.
Tegemist on 15-16 saarest ja 30 kaljurahust koosneva ainulaadse saarestikuga Islandi lõunarannikul, millest asustatud on suurim saar, Heimaey. Kõik saared on tekkinud veealuste vulkaanipursete tagajärel, nendest vanimad 10 000 aastat tagasi. Noorim on Surtsey saar, mis kerkis merest 1963. aasta vulkaanipurske tagajärjel. 1973. aastal toimus vulkaanipurse Heimaey saarel ja sundis saare 5 300 elanikku ühe ööga evakueeruma. Purskest sündisid uued pinnavormid ja endise 11,3 km² suuruse Heimaey asemel on nüüd 13,4 km² suurune saar.
Praamisõit Heimaeyale. Ringsõit saarel (tuntud ka kui “Põhjamaade Pompeji”) koos peatustega looduskaunites kohtades. Ainulaadne ja huvitav on saare taimestik, rikkalik ja liigirohke on saare linnustik. Vulkaanimuuseumi külastus. Õhtuks tagasi samasse hotelli Skógafossi kose juures.
Täiendav info saarestikust www.vestmannaeyjar.is/en/visit

3. päev, 19. september

Hommikusöök. Dyrhólaey poolsaar oma tardunud laavamoodustiste ja süsimusta liivarannaga. Külastame Skógari koduloomuuseumi, kus saab tutvuda islandlaste eluviisi, traditsioonide ja tarbeesemetega. Vaata lähemalt: www.skogasafn.is
Vikis külastame kohaliku villavabriku kauplust, kust on võimalik osta islandi lambavillast tooteid ja muid suveniire. Eldhrauni laavaväljad. Kirkjubæjarklaustur on pika ajalooga kloostrikoht, 12. – 16. saj. tegutses siin benediktiini nunnaklooster.
Vatnajökull Skaftafelli rahvuspark. Imetleme sügavat jäälaguuni Jökulsárlóni. Tihti võib laguunil näha hulpimas suuri jääpankasid, mis on eraldunud Vatnajökulli liustikult ja liiguvad avamere suunas. Soovijatele paadisõit laguunil, näeme liustikult murdunud jääpankasid ning ookeani poolt taas rannikule paisatud looduslikke jääskulptuure. Majutus Skaftafelli rahvuspargis jäälaguuni lähedal, Hof-1 hotell (2-kohalised toad).
Vaata lähemalt: http://hof1.is/jokulsarlon/

4. päev, 20. september

Hommikusöök. Jalgsiretk maalilise Svartifossi kose juurde. Seljalandsfoss – kosk, mille tagant saab läbi jalutada. Hvolsvölluris külastame saagade muuseumi, kus käsitletakse nii kirjas kui piltides põhiliselt Njálli saagat. Ööbimine Reykjavikis Igdlo külalistemajas (2-4 kohalised toad), kokku 4 ööd.

5. päev, 21. september

Hommikusöök. Suundume põhja poole. Sõidame läbi erinevates saagades mainitud Borgarfjörduri alade. Paljud peavad just seda mägiteede, orgude ja järvedega piirkonda saare ilusaimaks osaks. Põgus peatus Borgarnesis.
Külastame haitöötleja talu www.bjarnarhofn.is , kus on võimalik näha haipüügi paati, tutvuda hailiha töötlemisega ja maitsta fermenteeritud hailiha (grööni hai).
Sobiva ilma korral avanevad suursugused vaated Snæfellsjökulli liustikule. Sealt algas Jules Verne´i romaanis teekond maakera südamesse. Hólahólaris sõidame bussiga vulkaanikraatri keskele. Snæfellsnesi poolsaare läänetipus Djupalonssanduril matkame hämmastava ranna äärde. Vahused ookeanilained, laavast tekkinud kaljud ja musta värvi rand loovad imelise ja omanäolise vaatepildi. Külastame Vatnshelliri laavakoobast, laskume 35 m sügavusele ja uurime maa-aluseid laavaformatsioone. Ölkeldas tuleb maapinnale looduslik mineraalvesi, väikese tasu eest saab seda võtta oma pudelitesse. Ööbimine Reykjavikis, ikka samas külalistemajas.

6. päev, 22. september

Hommikusöök. Jalutuskäik Reykjavikis. Suurejooneline Harpa kontserdimaja, raekoda, vana sadamapiirkond ning linna peatänav paljude äride ja kohvikutega. Hallgrimskirkja – 1974. aastal valminud luteri kirik, mille torni toetavad kuuekandilised tihedalt teineteise vastu püstitatud sambad. Kiriku sisepiilaridki on kuuetahulised. Seesama kuustahuka motiiv kordub veel mitme kaasaegse pühakoja kujunduses, sest kuuekandilisteks sammasteks püüab tahkuda ka basalt, Islandile nii iseloomulik vulkaaniline kivim. Vaba aeg iseseisvaks tegutsemiseks, võimalik on sõita laevaga vaalavaatlusretkele. Ööbimine Reykjavikis.

7. päev, 23. september

Hommikusöök. Ekskursioon Reykjanesi poolsaarel.
Blue Lagoon ehk Sinine laguun on unikaalne looduse ime. Keset laavaväljasid asub geotermilise mereveega mineraaliderikas supelbassein, kus vee temperatuur on 37-39 kraadi. Sinirohelised mikroskoopilised vetikad ja ränimullamuda moodustavad laguuni põhja kerge loodusliku sette ja see annab veele pehme piimja akvamariinse värvitooni. Suplus muljetäratava maastiku rüpes ning tervisliku toimega mineraalid tagavad omamoodi elamuse.
Ühine õhtusöök Reykjavikis.

8. päev, 24. september

Hommikusöök. Buss viib rühma lennujaama. Kell 10.25 – 15.30 lend SK596 (SAS) Reykjavik – Kopenhagen ja kell 22.50 – 01.20 Kopenhagen-Tallinn (lend SK1790). Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

Hind reisijale: 1590 €
Hinna sees:

• lennupiletid Tallinn-Reykjavik-Tallinn koos lennujaamamaksudega
• kohalik buss Islandil
• majutus hotellis/külalistemajas (7 ööd) koos hommikusöökidega
2 ööd hotellis Skogafoss
1 öö hotellis Hof-1
4 ööd Reykjavikis Igdlo külalistemajas
• eestikeelsed ekskursioonid, giid Askur Alas

Lisatasu eest:
Nüüd on 2018. aasta hinnad täpsustatud. 

 • sissepääs Sinisesse Laguuni 74 €
 • hai muuseum ja degusteerimine 1 800 ISK
 • Vatnshelliri laavakoobas 3750 ISK
 • väljasõit Vestmanneyjari saarestikku 110 €
 • vaalavaatlus 10900 ISK
 • laevasõit jäälaguunil 5700 ISK
 • Skogari koduloomuuseum 2000 ISK
 • lõunasöögid 2. – 5. päeval (supp lambaliha/mereandide/ loomalihaga, kohv ja kukkel) 1600 – 2400 ISK, sõltuvalt kohast ja menüüst. Ühine rühmahinnaga lõunasöök tellitakse ette iga reisipäeva hommikul, otsustamine ja tasumine reisi ajal kohapeal.
 • reisikindlustus (meditsiiniabikindlustus ja/või reisitõrkekindlustus, pagasikindlustus)

Peame reisikindlustuse vormistamist mõistlikuks ja vajalikuks. Kindlustuse soovijatel palume hindade täpsustamiseks pöörduda meie büroosse: info@loodusreisid.ee või tel. 78 22 822.

Tähtis reisiinfo

 • Reisiks on vajalik pass või Eesti Vabariigi kodaniku ID-kaart. Palun kontrollida, et dokument oleks kehtiv!
 • Ilm on Islandil alati ülimalt muutlik – võimalikud on nii tihe udu, vihmasadu kui ka tugev tuul, aga ka päikesepaiste ja tuulevaikus. Islandlased vihmavarju ei kasuta, kuna nii tuulisel maal ei ole sel mõtet ning keep või vihma- ja tuulekindel riietus on palju praktilisem. Müts ja kindad!
  Septembrikuus võib sooja olla 8-14 kraadi, aga ka 4-8 soojakraadiga karge päikeseline ilm on sellele aastaajale iseloomulik. 
  Kohalikel on kõnekäänd: “Kui Sulle ei meeldi Islandi ilm, siis oota 5 minutit – tõenäoliselt läheb veel hullemaks” 🙂