Hiiumaa. “… ja Margus Nõukogude armeest”

21. juuli – 22. juuli 2022
Transport: buss, laev
Hind: 165 €
Vabu kohti: 1

1. päev, 21. juuli
Väljasõit on kell 6.50 Väike-Maarjast Grossi poe juurest, kell 7.40 Rakverest AQVA hotelli parklast, kell 8.20 Kuusalu maaliinide bussipeatusest (Narva-Tallinna maantee ääres mahasõidul), kell 9.00 Tallinnast Ülemiste Keskuse parklast (Tartu maantee poolne külg); kell 9.40  Sauelt Kaubakeskuse juurest.
Kõik kellaajad täpsustame veel üle!

Sõit Rohuküla sadamasse. Kell 11.30 väljub praam Hiiumaale.
S
aabume saarele, kus teiste hulgas elavad odratolgused, vandiraiujad, tõrvakõplased, hobuhiidlased…
Esmatutvust Hiiumaaga alustame Vaemlas.

Arteesiakaevude linn Kärdla on nime saanud väikeselt rootslaste külalt, kuid kujunes linnaks tänu kalevivabrikule, mille 1829. aastal rajasid parunid Ungern-Sternbergid. See oli ühtlasi Eesti alal üks esimesi suuri tekstiiliettevõtteid ja etendas märkimisväärset rolli veel 20. sajandi alguses. Vabrik hävis II maailmasõja ajal. Vabrikuväljaku (endine vabrikuhoov) ääres on alles kunagised meistrite majad: suurte aedadega ühekorruselised hooned ja pikk, maamõisat meenutav puitehitis – omaaegne vabrikudirektori elamu, tänane muuseum.
Külastame Hiiumaa muuseumi Pikka Maja.

Majutus Kärdlas Sõnajala hotellis (2-kohalised toad)

Õhtusöök etenduse alal asuvas võrratu merevaate ja suviste hõrgutistega Baabade kohvikus (ettetellimisel, lisatasu 13 EUR)

Suvine salat kas rebitud BBQ sealihaga või marineeritud räimefileega (muuhulgas värske kartul, roheline salatimix, marineeritud punane sibul, redis, soolakurk, kirsstomat, sidrunimajonees); lahtine köögiviljapirukas; rabarberi-kohupiimakook; kohv termosest / taimetee, vesi

Kell 19.00 etendus “… ja Margus Nõukogude armeest”
Autor ja esitaja: Margus Tabor (Ugala)
Kunstnik: Kristjan Suits
Etendus toimub Kärdla sadamas asuvas  Yacht-Service ellingus, kus ootab kunstnik Kristjan Suitsu kujundatud ainukordne teatrisaal. Lavastuse idee sündis Marguse isiklikest kirjadest, mis kannatlikult kapinurgas oma aega ootasid. „Ehk läheb taris,” armastab hiidlane kõikvõimaliku kraami tallele panemise kohta öelda.
Nüüd lähebki! „Ootan isegi põnevusega kohtumist 24-aastase Margusega,” arvab näitleja.
Küllap on palju mehi, kellel rääkida uskumatuid seiklusi armeeteenistusest, kuid lavastatud popurriis tulevad esitamisele just Margus Tabori enda lood.
Muusikalise atmosfääri loob Polgubänd Endrik Üksvärava juhtimisel.
Publikul tasub meelde tuletada, mida tähendas saladuslik lühend VTK, kuidas see kehakultuuri treeningprogramm nõukogude kodanikke, nende hulgas ka koolinoori puudutas. Omaaegsest Kärdla Keskkoolist saabki Marguse lugu alguse.

2. päev, 22. juuli
Hommikusöök. Teeme väljasõidu Tahkuna poolsaarele. Tahkuna majakas ja mälestusmärk “Estonial” hukkunud lastele.
Barokk-stiilis Suuremõisa lossi ehitas aastatel 1755 – 1760 krahvinna Ebba-Margaretha von Stenbock. 1796. aastal sai Suuremõisa uueks omanikuks Otto Reinhold Ludvig von Ungern Sternberg. Ekskursiooni mõisa härrastemajas juhendab Sirje Heinma. Lõunasöök. Vaatame ringi Heltermaa sadamas, soovijatel on võimalus uudistada kohalikku käsitööpoodi.
Kell 16.00-17.15 praamisõit tagasi mandrile. Kodutee. 

Hind reisijale: 165 EUR
Hinna sees: 

 • bussikasutus
 • bussi ülevedu Rohuküla-Heltermaa-Rohuküla liinil
 • majutus koos hommikusöögiga Sõnajala hotellis (koht kahekohalises toas)
 • reisija praamipilet Rohuküla – Heltermaa – Rohuküla
 • pilet etendusele
 • lõunasöök teisel päeval
 • Suuremõisa lossi ja Hiiumaa muuseumi Pika Maja pääse
 • kohalik giid Suuremõisa lossis ja Hiiumaa muuseumis
 • giid-reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • õhtusöök etenduse alal asuvas Baabade kohvikus 13 EUR
  NB! Palume õhtusöögi soovijatel see ette tellida ja eelnevalt tasuda. Registreerumisel võib mainida kas salatit soovitakse BBQ sealihaga või marineeritud räimefileega. 
 • üksinda toas, täiendav tasu 16 EUR
 • Tahkuna tuletorni pääse 2-3 EUR, tasumine reisi ajal kohapeal

Lugemist raamatusõpradele

Äkine ja pigilest. Hiidlaste keedused ja muud söömavärgid
Autor: Õie Laksberg
Senne söömavärgiga juba aa kord sedasi – olgu hiidlane, saarlane vöi lihtsalt pötku, süüa tahtvad keik. Vahel vöib ju läätserokka, tuhlist ja mandilagagid süüa. Neh, nee meite äkised asjad aa ikke mönusad. Tee neid kalast vöi odrajähust, saad rutusti ehk äkisti valmis ja maitseb hee. Ja olete te kuulend pigilestast? See meite saare soolat lestakala.

”Hiiu keele raamand”
Koostaja: Järvi Kokla

See raamat aitab hiidlasel õigel teel püsida ning mandrimehel hiidlaste keelest ja meelest paremini aru saada. Mis teeb hiiu keelest hiiu keele? Mis juttu ajavad kohvilähkrid, odratolgused ja tõrvakõplased? Kuidas kõlavad hiiukeelsed luuletused? Kas hiiu nali ka naerma ajab?

„Minu Hiiumaa. Ähk läheb tarvis”
Autor: Mae Lender

Kord astunud Käina mees mööda teed ja leidnud surnud varese. Mees pistnud varese tasku ja sõnanud: „Ähk läheb tarvis…“ Ähk läheb meid tarvis, mõtlevad hiidlased, see täiesti oma nägu rahvakild, kelle visadus, töökus ning naljalembus on teada ja tuntud.

“Hiiu luule raamat”
Koostaja: Tiiu Heldema
Maailmas on tuhandeid saari, tuhandeid luuletajaid ja tõenäoliselt ka tuhandeid luuleantoloogiaid. Nüüd on juures üks, milles on ühendatud Hiiumaa ja luule.

Täiendav info: 
Loodusreisid OÜ, tel. 52 92 514

Broneeri see reis

  Nimi

  Sünniaeg

  Email

  Telefon

  Postiaadress

  Lisasoovid

  Nõustun reisitingimustega