… ja Margus Nõukogude armeest

09. juuli – 10. juuli 2021
Transport: buss, laev
Hind: 165 €
Reis on välja müüdud !

Kahepäevane reis Hiiumaale koos etendusega “… ja Margus Nõukogude armeest”

1. päev, 9. juuli
Väljasõit on Võrust, Hummulist, Tõrvast ja Pärnust, kõiki kellaaegu täpsustame.
Kell 10.00 väljub praam Rohukülast Heltermaale. Keskpäevaks saabume saarele, kus teiste hulgas elavad odratolgused, vandiraiujad, tõrvakõplased, hobuhiidlased…
Barokk-stiilis Suuremõisa lossi ehitas aastatel 1755 – 1760 krahvinna Ebba-Margaretha von Stenbock. 1796. aastal sai Suuremõisa uueks omanikuks Otto Reinhold Ludvig von Ungern Sternberg.
Ekskursiooni mõisa härrastemajas juhendab Sirje Heinma.
“Hiiu Vill” on töötav muuseum, kus näeme kuidas valmib lõng Hiiumaa lamba villast. Vaatame kadakate ja kibuvitsade saart Kassarit.
Sõit Emmastesse, peatus Sõru sadamas. On tavaks öelda, et kes pole Kõpus käinud, see pole Hiiumaad näinud. Kõpu tuletorn – üks Hiiumaa sümbolitest.
Lähem tutvus Hiiumaa kultuurilooga Reigis . 19. saj. valmis praegune kirik, mille ehitas tolleaegse Kõrgessaare mõisa ja rohkem kui poole Hiiumaa omanik Otto R. L. von Ungern-Sternberg, keda tuntakse ka Randröövli ja Ungru krahvi nime all.
Tahkuna poolsaare põhjatipp ja Tahkuna tuletorn.
Majutus Kärdlas Sõnajala hotellis (2-kohalised toad).

Soovijatel on võimalik ette tellida õhtusöök etenduse alal asuvas võrratu merevaate ja suviste hiiumaiste hõrgutistega Baabade kohvikus, vt. infot allpool.

Kell 19.00 etendus “
… ja Margus Nõukogude armeest”
Autor ja esitaja: Margus Tabor (Ugala)
Kunstnik: Kristjan Suits
Etendus toimub Kärdla sadamas asuvas  Yacht-Service ellingus (Sadama 30a), kus ootab kunstnik Kristjan Suitsu kujundatud ainukordne teatrisaal.
Lavastuse
idee sündis Marguse isiklikest kirjadest, mis kannatlikult kapinurgas oma aega ootasid. „Ehk läheb taris,” armastab hiidlane kõikvõimaliku kraami tallele panemise kohta öelda. Nüüd lähebki! „Ootan isegi põnevusega kohtumist 24-aastase Margusega,” arvab näitleja.
Küllap on palju mehi, kellel rääkida uskumatuid seiklusi armeeteenistusest, kuid lavastatud popurriis tulevad esitamisele just Margus Tabori enda lood.
Muusikalise atmosfääri loob Polgubänd Endrik Üksvärava juhtimisel.
Publikul tasub meelde tuletada, mida tähendas saladuslik lühend VTK, kuidas see kehakultuuri treeningprogramm nõukogude kodanikke, nende hulgas ka koolinoori puudutas. Kärdla Keskkoolist saabki Marguse lugu alguse.
* Kirjade kirjutamisest möödub 35 aastat
* VTK normid kehtestati Nõukogude Liidus 90 aastat tagasi

2. päev, 10. juuli

Hommikusöök. Jalutuskäik arteesiakaevude linnas Kärdlas ning lood kalevivabriku aegadest. Kärdla on nime saanud väikeselt rootslaste külalt, kuid kujunes linnaks tänu kalevivabrikule, mille 1829. aastal rajasid parunid Ungern-Sternbergid.
See oli ühtlasi Eesti alal üks esimesi suuri tekstiiliettevõtteid ja etendas märkimisväärset rolli veel 20. sajandi alguses. Vabrik hävis II maailmasõja ajal. Vabrikuväljaku (endine vabrikuhoov) ääres on alles kunagised meistrite majad: suurte aedadega ühekorruselised hooned ja pikk, maamõisat meenutav puitehitis – omaaegne vabrikudirektori elamu, tänane muuseum.
Külastame Hiiumaa muuseumi Pikka Maja. Muuseumi püsiekspositsioon tutvustab Kärdla kalevivabriku hiilgeaegasid. Muuseumipoes on väga hea valik raamatuid, suveniire ja käsitööd.
Kärdla meteoriidikraatri lugu.
Lõunasöök Padakonna kohvikus.
Vaatame ringi veel Heltermaa sadamas.
Kell 16.00 – 17.15 praam Heltermaa – Rohuküla. Kodutee.

Hind reisijale: 165 EUR
Hinna sees:

 • bussikasutus ja bussi ülevedu praamidel
 • reisija praamipiletid Rohuküla-Heltermaa-Rohuküla liinil
 • majutus koos hommikusöögiga Sõnajala hotellis (koht kahekohalises toas)
 • kohalik giid Hiiumaa muuseumis ja Suuremõisa lossis
 • etenduse pääse
 • lõunasöök teisel päeval (kohvik Padakonn)
 • Suuremõisa lossi ja Hiiumaa muuseumi Pika Maja pääsmed
 • reisijuht–giidi teenused

Lisatasu eest:

 • õhtusöök etenduse alal asuvas Baabade kohvikus 12 EUR, komplektis on:
  * salat säinapallide või kanaga (roheline salat, marineeritud punane sibul ja redis, värske kurk, tomat, sidruni-majoneesikaste)
  * lahtine köögiviljapirukas juustu-koorekattega
  * kohupiimakook marjadega
  * kohv termosest või taimetee, vesi
  Palume soovijatel õhtusöögi ette tellida ja eelnevalt tasuda.
  Andke meile teada, kas soovite salatit säinapallidega või kanaga.
 • Kõpu ja Tahkuna tuletorni pääsmed, kokku 4-5 EUR, tasumine kohapeal
 • üksinda toas, täiendav tasu 15 EUR

Lugemist raamatusõpradele

Äkine ja pigilest. Hiidlaste keedused ja muud söömavärgid
Autor: Õie Laksberg
Senne söömavärgiga juba aa kord sedasi – olgu hiidlane, saarlane vöi lihtsalt pötku, süüa tahtvad keik. Vahel vöib ju läätserokka, tuhlist ja mandilagagid süüa. Neh, nee meite äkised asjad aa ikke mönusad. Tee neid kalast vöi odrajähust, saad rutusti ehk äkisti valmis ja maitseb hee. Ja olete te kuulend pigilestast? See meite saare soolat lestakala.

”Hiiu keele raamand”
Koostaja: Järvi Kokla

See raamat aitab hiidlasel õigel teel püsida ning mandrimehel hiidlaste keelest ja meelest paremini aru saada. Mis teeb hiiu keelest hiiu keele? Mis juttu ajavad kohvilähkrid, odratolgused ja tõrvakõplased? Kuidas kõlavad hiiukeelsed luuletused? Kas hiiu nali ka naerma ajab?

„Minu Hiiumaa. Ähk läheb tarvis”
Autor: Mae Lender

Kord astunud Käina mees mööda teed ja leidnud surnud varese. Mees pistnud varese tasku ja sõnanud: „Ähk läheb tarvis…“ Ähk läheb meid tarvis, mõtlevad hiidlased, see täiesti oma nägu rahvakild, kelle visadus, töökus ning naljalembus on teada ja tuntud.

“Hiiu luule raamat”
Koostaja: Tiiu Heldema
Maailmas on tuhandeid saari, tuhandeid luuletajaid ja tõenäoliselt ka tuhandeid luuleantoloogiaid. Nüüd on juures üks, milles on ühendatud Hiiumaa ja luule.

Täiendav info: 
Loodusreisid OÜ, tel. 52 92 514