Peipsi rannik ja Alatskivi

15. aug. – 15. aug. 2020
Transport: buss
Hind: 45 €
Reis on välja müüdud !

Väljasõit on kell 7.30 Võrust muusikakooli juurest ja kell 8.00 Põlva bussijaama kõrvalt (Edu Keskuse poolne külg).
Max reisijate arv on 16

 • Kavastu parv ja Emajõgi
 • Varnja Elava Ajaloo muuseum (vanausuliste muuseum)
  Vene vanausulised on jäänud truuks oma usule, mis püsib vankumatuna 10. sajandist, venelaste ristimisest saadik.
  16. sajandi alguses asusid Peipsi järve rannikule esimesed Venemaalt põgenenud vanausulised, kes rentisid endile maatükid ja kalapüügiriistad. Kogukonnale on omane elada kilomeetrite pikkustes ridakülades, kus majad paiknevad ühe tänava ääres ja on omapärase arhitektuuriga. Liikudes mööda Varnja, Kasepää ja Kolkja külasid on hea võimalus võtta aeg maha ja mõelda, mis on oluline, et säiliks oma mõttemaailm, hingerahu ja identiteet.
 • Voronja galerii. Selle aasta suvenäituse teemaks on “kättemaks”, kuraatoriks Vahur Afanasjev. Saunanäituse autoriks Terje Talts. Jajah, see viimane on tõesti Voronja saunas! Lisaks on õues avatud Voronja skulptuuride aed. Kindel on see, et mõnus äraolemine Voronja hoovi peal on tehtav ja kuulsad vahvlid on ikka menüüs!
 • Kostja sibulatalu külastus. Sibulapeenraid näitab ja Peipsi sibula kasvatamisest räägib Konstantin Avvo.
 • Peipsimaa külastuskeskus asub Kolkjas, põlises vene vanausuliste ridakülas. 19. sajandi teises pooles, kui kohvijoomine ja kohvikutes käimine ka Eestis moodi läks, hakati Peipsi ääres laialdaselt sigurit kasvatama, et selle juurikatest kohvi valmistada. Tänaseks on sigurikasvatus hääbunud, aga külastuskeskuse sigurimuuseumis võib näha 1896. aastal ehitatud sigurikuivatusahju ja sigurikasvatusega seotud tööriistasid. Muuseumi juurde kuuluvad ka siguripeenrad keskuse aias. Lõunasöök ja samovaritee.
 • giidiga ekskursioon Alatskivi lossis
  Peipsi-äärsetel aladel põimub Eesti talupojakultuur järve kallastel elavate vanausuliste iidsete traditsioonidega ning baltisaksa kultuuri kandva mõisaeluga.

Hind reisijale: 45 EUR
Hinna sees:
bussikasutus (20-kohaline buss), kohalik giid Alatskivi lossis ja Varnja Elava Ajaloo muuseumis, parvesõit üle Emajõe, Kostja sibulatalu tutvustus, reisijuhi teenused

Lisatasu eest: 

 • Varnja Elava Ajaloo muuseumi pääse 2 EUR
 • Voronja galerii külastus 2 EUR
 • Alatskivi lossi pääse 5 EUR
 • Peipsimaa külastuskeskus 3 EUR
 • lõunasöök + samovaritee, täpsustame hinda

Lugemist raamatusõpradele
Vahur Afanasjev “Serafima ja Bogdan”
Saagalik romaan jälgib Peipsiveere külaelu arengut II maailmasõja lõpust kuni Nõukogude Liidu kokkuvarisemiseni. Etnograafiliselt tõetruul taustal rullub lahti traagiline lugu põlvkonnast põlvkonda kestvast kättemaksust. Teose käsikiri saavutas Eesti Kirjanike Liidu 2017. aasta romaanivõistlusel esikoha. Ilmumise järel pärjati see Virumaa kirjandusauhinna ja Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aasta parima proosateose preemiaga.

Nadežda Morozova ja Juri Novikov “Isevärki Peipsiveer”
Raamatusse on koondatud väike valimik rahvapärimust, mis on kogutud Peipsiveere vanausuliste küladest: vaimulikud värsid, religioossete kommete ja igapäevaste tegemistega seotud pärimus; erinevad rahvajutud alates mõistujuttudest ning lõpetades pajatustega vanausuliste peamisest elatusallikast – kalapüügist Peipsi järvel.

Viktoria Ladõnskaja, Birgit Püve, Annika Haas “Peipsi veerel. Vanausulised paluvad lauda.”
Vanausuliste road on lihtsad ja talupoeglikud, samas maitsvad ja tervislikud. Eesti köögist üle võetud toitude kõrval säilisid Peipsiääre vanausulistel muidugi ka vanad vene road. Turistidele mõeldud reklaamvoldikutes ei kirjutata mitte ilmaaegu, et “see piirkond on kuulus oma kala, kurkide ning riigi parima sibula poolest”.

Täiendav info:
Loodusreisid OÜ, tel. 52 92 514, 78 22 822