Ruhnu saar (algus Tartust)

02. juuli – 04. juuli 2021
Transport: buss, laev
Hind: 240 €
Reis on välja müüdud !

1. päev, 2. juuli
Väljasõit on kell 7.00 Tartust Vanemuise alumisest parklast ja kell 9.40 Pärnust hotell “Pärnu” eest.
Munalaiu sadamas liitujatega kohtume kell 10.30.
Kell 11.00 väljub Munalaiu sadamast laev “Runö” Ruhnu suunas. Laevasõit kestab ca 3 tundi, tugeva tuule ja lainetusega võib sõiduaeg pikeneda.
Kõige esimesed kirjalikud andmed Ruhnu asustuse kohta pärinevad 1341. aastast. Kuramaa piiskopi vabaduskirjas kinnitati, et saart asustavad rootslased võivad elada vabade talupoegadena vastavalt “rootsi tavale” ja makstes piiskopile oma saagilt kümnist. Millal ja kust kandist tulid need rootslastest püsiasukad Ruhnu elama  – ei ole teada.
Orienteeruvalt kella 14 paiku saabub laev Ringsu sadamasse. Transport majutuskohta (Liise talu). Esmatutvus talu ja selle lähiümbrusega.
Liise talu asub saare keskel, kus on säilinud rootsiaegne hõng ja arhitektuur. Majutuskohtadeks on 3 talu aita. Meie käsutuses on valdavalt 2-3 kohalised toad ja üks 4-kohaline tuba.
Talu hoovil asub kauplus. Tasuta WiFi leviala talu õuel.
Õhtusöök Liise talus. 

Ruhnu saart ja selle ajalugu tutvustavate lühifilmide õhtu.
Muuhulgas on kavas 1931. aastal valminud film ruhnurootslaste elust ja kommetest esimese Eesti Vabariigi ajal ning Tallinfilmi ringvaade Ruhnust aastast 1990. 

Üle kuue sajandi elas ja töötas suhtelises eralduses asuval saarel etnograafiliselt omapärane, selgelt rootsi traditsioonidega hästi organiseerunud külakogukond. Elati nn. rootsi õiguse ja traditsioonide järgi. See tähendas Eestimaaga võrreldes väiksemaid maksukohustusi, soodsamat õigust maale ja suuremat isikuvabadust. Veel 20. sajandi alguse iseseisvunud Eestis toetas Rootsi riik rootsikeelseid ruhnlasi kooli- ja kirikuõpetaja saatmisega saarele. Eesti riigi ülalpidamisel olid metsa- ja majakavaht, politseinik ja eesti keele õpetaja.

2. päev, 3. juuli
Hommikusöök. Ruhnu ajaloo teemaline ekskursioon, külastame muuseumi ja kahte kirikut. 1644. aastal ehitatud Ruhnu vana puukirik on teadaolevalt vanim säilinud puithoone terves Eestis. Vana kiriku lähedal asub kauni kivimüüriga uus kirik, mis on ehitatud aastal 1912. Osaliselt säilinud vana sumbküla ja “küüruga” maja (Korsi talu). Lõunasöök Liise talus.
Pealelõunal jätkame tutvust saarega, selle looduse, ajaloo ja tänapäevase elu-oluga. Teeme paaritunnise ekskursiooni madala kastiga veoautoga: madal ja tasane läänekallas, luited ja rannavallid, käsitöökoda, Haubjerre mägi ja tuletorn. Võimalus jalutada “laulvate” liivadega omanäolisse Limo randa. Vaba aeg puhkamiseks ja iseseisvaks tegutsemiseks. Õhtusöök Liise talus. 

3. päev, 4. juuli
Hommikusöök. Transport sadamasse. Kell 8.00 väljub laev Ringsu – Munalaid. Ülesõidu kestus on heade ilmastikuolude puhul ca 3 tundi. Tugeva tuule ja lainetusega võib sõiduaeg pikeneda.
Buss ootab meid Munalaiu sadamas.  Teel kodu poole külastame Pootsi mõisat. Tutvus mõisaga ja kohapeal toodetud puuvilja- ja marjaveinide degusteerimine (lisatasu 7 EUR).

Hind reisijale: 240 EUR
Hinna sees: 

  • bussikasutus (23-kohaline väikebuss)
  • laevapilet Munalaid – Ringsu – Munalaid
  • majutus koos hommikusöögiga Liise talus (2-4 kohalised toad)
  • 1 lõunasöök talus (teisel päeval)
  • 2 õhtusööki talus (esimese ja teise päeva õhtul)
  • kohalik giid ja ekskursioon kastiautoga
  • pääse filmiõhtule
  • transport Ruhnus: sadam – Liise talu – sadam
  • reisijuhi teenused (Imbi Pärn)

Lisatasu eest:
Tuletorni ja muuseumi pääsmed: momendi seisuga kokku 5.50 EUR Kirikute külastustasu (annetus): kokku 5 EUR
Pootsi veinimõisa külastus 7 EUR
Tasutakse kohapeal sularahas reisijuhile.

Lugemist raamatusõpradele

“Eesti väikesaared”
Koostajad: Aado Keskpaik, Maret Pank ja Heli Salong
Ruhnu on vanim väikesaar Eesti rannikumeres, tema esimesed maanukid kerkisid üle merepinna üle 10 000 aasta tagasi. Saarel oleks justkui kaks ajalugu, mida eraldab üksainus päev: 4. august 1944. Sellest saatuslikust päevast mineviku poole vaadates jääb hoopis teistsugune elulaad ja mõttemaailm.
Praeguse aja Ruhnust ei tasu otsida ainult omaaegset rannarootsi kultuuri ja elugi ei kulge enam 17. sajandi reeglite järgi. Endiselt on aga olemas Ruhnu ainulaadne loodus ja “laulvad” liivad Limo rannas.

Täiendav info:
Loodusreisid OÜ, tel. 52 92 514