Kevadine Saaremaa

01. juuni – 02. juuni 2024
Transport: buss
Hind: 198 €
Reis on välja müüdud !

1. päev, 1. juuni
Väljasõit on kell 6.15 Võru muusikakooli juurest, kell 7.20 Tõrva bussijaamast ja kell … Pärnust (täpsustame Pärnust väljumise kellaaega).
Kell 10.15 praamisõit Virtsu – Kuivastu.
Laimjala kandis on meie teejuhiks Mare Kallas (Nooda Mare). Kõiguste sadam ja mälestuspaik purjelaevale ”Helene”, mis toimetas 1944. aasta sügisel 483 sõjapõgenikku Rootsi.
Laimjala ja “taimeaabits” Laimjala bussipeatuses. Loopealsete taimi tutvustavad joonistused on valminud Laimjala Loodussõprade Seltsi eestvedamisel. Debora Vaarandi lapsepõlv ja noorusaeg möödus Laimjalas. Vaatame Laimjala luulespaad, mõisaparki püstitatud mälestusmärki ja mõtleme talgutele Lööne soos.
Nooda talu kui elustiili ettevõte. Ringkäik talus ja Nooda tegemiste tutvustus. Nooda kodutekstiilid ja rõivad, Pöide pätid.
Kerge eine (ahjusoe rukkileib ja leivapealne). Õpime selgeks ühe saaremaise algupärase tantsu (Raksi Jaak). Jalutuskäik üle heinamaa Laimjala külalistemajja. Lõunasöök, kohalikud maitsed koos toidulugudega. Kaasa saab osta Mare Kallase raamatut ”Laimjala muistsed maitsed”.
Tõlluste mõisa külastus. Mõisapargis kasvab 500 aasta vanune Tõlluste tamm. Pajatame lugusid Suurest Tõllust tema lemmikkivil, räägime mõisa ajaloost, vaatame ravimtaimepõlde ja külastame mõisa legendaarset omapärase arhitektuuriga külalistemaja. Tõlluste mõisa tootmishoonetes valmivad kosmeetikasarja Natura Siberica tooted, neid on võimalik ka kaasa osta.
Soovijatele Kuressaare linnuse külastus.
Majutus Kuressaares, Staadioni hotell (2-kohalised toad).

2. päev, 2. juuni
Hommikusöök. Orbu talu kadakakoda Leedri külas, tutvume kadakasiirupit tootva taluga ja degusteerime tooteid. Leedri küla oma hästi säilinud kiviaedade ja sumbkülale iseloomuliku tänakute võrguga on Lääne-Saaremaa üks kaunimaid.
Lümanda-Kihelkonna piirkond ja Tagamõisa poolsaar. Tutvume pärandkultuuri- ja loodusobjektidega, räägime ajaloost ja tänapäevast. Retke juhib Tiina Ojala. Lõunasöök Kihelkonnas.
Asume koduteele ja teeme toidusuveniiride (Muhu leib) ostmise peatuse Muhumaal Liiva külas.

Hind reisijale: 198 EUR
Hinna sees:

 • bussikasutus (20-kohaline mugav väikebuss, max 17 reisijat)
 • bussi ülevedu Virtsu – Kuivastu – Virtsu suunal
 • reisija praamipilet
 • kohalik giid Laimjalas (Mare Kallas), programm koos lõunasöögiga
 • majutus koos hommikusöögiga (hotell, koht 2-kohalises toas)
 • kohalik giid Lääne-Saaremaal (Tiina Ojala)
 • Tõlluste mõisa külastus
 • reisijuht (Viire Vahtra)

Lisatasu eest:

 • Orbu talu kadakakoja külastus koos degusteerimise ja kohalike suupistetega 12 EUR
 • Kuressaare linnuse pääse 10 EUR, soodushind pensionäridele ja ISIC/ITIC kaardi omanikele 8 EUR, kui rühmas on vähemalt 10 inimest
 • lõunasöök Kihelkonnas 17 EUR

Lugemist raamatusõpradele
“Helene. Mastid mäletavad”
Autor-koostaja Mare Kallas
See on lugu 1903. aastal ehitatud purjelaev Helenest ja selle pardal Kõiguste sadamast põgenenud Eesti inimeste elust 1944. aasta sügisel. Käib II maailmasõda, Eestis valitseb Saksa okupatsioon, ent Punaarmee on taas pealetungil.
Peale Tallinna langemist 22. septembril on vaid päevade küsimus, millal jõutakse Lääne-Eesti saartele. Eesti piiritusvabrikantidele kuuluv Helene on omanike poolt Kõiguste sadamasse sõjapakku toodud juba 1941. aastal. Ilmselge tagamõttega…
24. septembril 1944 saab Helene viimaseks tööks päästa 483 inimese elu. Dramaatiline reis tormisel Läänemerel kapten Arvo Meikari juhtimisel kestab kolm päeva ja kaks ööd. Murdunud grootmastiga Helene sildub 26. septembri hilisõhtul Rootsis Furusundis.

“Laimjala muistsed maitsed”
Autor-koostaja Mare Kallas
Selle raamatu loomiseks ette võetud rännakul muistse Pöide kihelkonna radadel ja kodudes said kaasteelisteks suur osa meie kogukonna inimestest. Teekond on olnud ääretult põnev, hariv, innustav ja maitsev. Raamatus saab tõendust, et kiluleib ei ole meie söömakultuuri ainuke kandja ja et tee lihtsate asjade juurde tähendab teekonda iseendani. Selle olulise eluretsepti sain meie kandi armastatud poetessilt Debora Vaarandilt,
Laimjalas tuntud kui Trulli Debs ja Nooda talu naabritüdruk.

Täiendav info:
Loodusreisid OÜ, tel. 52 92 514, info@loodusreisid.ee

Telli samasugune või täiendatud programmiga analoogne reis oma kindlale väikesele või suuremale rühmale.
Kuupäevad kokkuleppel, hind sõltub rühma suurusest, valitud teenustest ja reisi alguspunktist.